Jeśli chcesz zostać wygrywającym graczem musisz posiadać kilka odpowiednich cech jak analityczny umysł, samodyscyplina, opanowanie. Kolejną ważną sprawą jest bankroll, czyli Twój kapitał na grę. Dziś o tym jak odpowiedzialnie nim zarządzać.

Bankroll to wszystkie pieniądze, jakie masz do dyspozycji podczas gry. To kapitał, który zamierzasz przeznaczyć na grę u bukmachera. Można nim określić pieniądze, które masz na swoich wszystkich kontach u bukmachera lub fizyczną gotówkę, którą zamierzasz przeznaczyć na grę.

Ile każdy przeznaczy na swój pierwszy bankroll (lub kolejny) to sprawa indywidualna. Dla jednego może to być 5% dochodów, dla innego 20%. Ważne, aby przeznaczona kwota nie spowodowała, że Twój komfort życia spadnie lub będziesz czuł wyrzuty sumienia po jego przegraniu. Więcej na ten temat tutaj.

Jeśli już zdecydowaliśmy jaką kwotę przeznaczymy na grę, kolejnym krokiem będzie odpowiednie zarządzanie. Doświadczeni gracze wiedzą jak w odpowiedni sposób sterować swoim kapitałem, aby zminimalizować ryzyko bankructwa. Niestety mniej doświadczeni mają z tym spory problem.

Odpowiednie zarządzanie naszym kapitałem pomoże nam przetrwać podczas słabszego okresu, ale również podczas „dobrej passy” pozwoli na bezpieczne zwiększanie stawek. Odpowiedni zarządzanie naszym bankrollem nigdy nie powinno doprowadzić nas do bankructwa, o ile oczywiście zachowane są inne równie ważne rzeczy jak wybieranie wartościowych zakładów.

Czym zatem jest bankroll management?

Bankroll management to sposób zarządzania pieniędzmi przeznaczonymi na grę, polegający na odpowiednim wyborze limitów do gry i dzięki temu minimalizowaniu ryzyka bankructwa.

Jak odpowiednio zarządzać kapitałem?

Zakłady sportowe rządzą się swoimi prawami i oczywistą rzeczą jest, że szczęście w krótkim okresie czasu odgrywa kolosalną rolę. Mimo wszystko, jeżeli selekcjonujemy swoje zakłady i wybieramy tyle te wartościowe to w długiej perspektywie czasu powinniśmy uzyskać profit.

Ja jestem fanem konserwatywne sposobu zarządzania kapitałem. Na grę przeznaczam maksymalnie 1% swojego kapitału. Czyli jeśli na koncie u bukmachera posiadam 300zł, to moja maksymalna stawka wynosi 3zł. Tak, tylko 3zł. Kieruję się również zasadą, że jeżeli posiadam już na koncie 150 minimalnych stawek (w tym wypadku 450zł), wracam do zasady 1%, czyli maksymalna stawka w tym momencie wynosi 4,5zł.

Kolejną zasadą, którą się kieruję to wypłata w przypadku „większych wygranych”. Osobiście gram kupony solo lub maksymalnie z 3 zdarzeniami i najczęściej wygrane nie są wielkie w porównaniu do kapitału, ale uznaję zasadę, że jeżeli wygrana przekroczy 20% kapitału to połowę wypłacam na konto bankowe.  Jeśli wygrana stanowi 50%+ kapitału to wypłacam nawet do 90%. Jedna wygrana nie może sprawić, że od razu przeskoczysz na wysokie stawki.

Jeśli będziesz miał dobrą passę i uda Ci się zgromadzić pokaźną sumę musisz zadać sobie pytanie czy ten 1% nie będzie kwota zbyt wysoką. Przy bankrollu 10 000zł, 1% wynosi 100zł. Dla niektórych przegranie takiej kwoty może być „bolesne” mimo, że na koncie bukmachera wciąż posiadają pokaźną kwotę.

Oczywiście niektórzy stosują bardziej agresywne strategie jak 2% bankrolla (50 stawek) czy 4% (tylko 25 stawek).

Musisz zrozumieć, że gra u bukmachera to nie sprint. Przygotuj się raczej na długi męczący maraton, a bankroll to Twój zbiornik z paliwem, który nie pozwoli Ci opaść z sił. Zarządzaj mądrze i rozważnie.


bonusy bez depozytu