Jan Błachowicz vs Aleksandar Rakić – typy i zapowiedź gali!

Już wkrótce Jan Błachowicz po raz kolejny wejdzie do ringu UFC. Tym razem Polak nie będzie bronił mistrzowskiego pasa, a jedynie rozpocznie swój kolejny marsz po tytuł mistrza świata. Pierwszym rywalem na jego drodze jest Aleksandar Rakić. Czy Austriak postawi się byłemu mistrzowi?

Jan Błachowicz

Jan Błachowicz to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych zawodników z naszego kraju w sportach walki. Jeszcze nie tak dawno temu Polak mógł tytułować się mianem mistrza świata, jednak w starciu z Gloverem Teixeirą sensacyjnie zaliczył porażkę i tym samym przestał być mistrzem. Była to jego pierwsza przegrana po serii pięciu kolejnych wygranych, ale Polak nie zamierza się zatrzymywać i szybko chce rozpocząć drogę po odebranie tytułu.

Błachowicz w całej swojej karierze stoczył 37 zawodowych walk. 28 z nich zakończyło się jego sukcesem, natomiast dziewięciokrotnie schodził z oktagonu pokonany. Polak 11 z 28 walk wygrywał przez decyzję, co pokazuje, że często walczy na pełnym dystansie. Łącznie aż 16 z 37 jego pojedynków zakończyło się decyzją sędziów, więc warto wziąć pod uwagę tę statystykę przy typowaniu kolejnych starć z jego udziałem. 

Trzeba przyznać, że początki Polaka w organizacji UFC nie były najlepsze. Z pięciu walk na starcie zaliczył aż 3 porażki, które pokazały, jak duża jest różnica pomiędzy byciem królem w KSW a wejściem do UFC. Błachowicz wyciągał cenne lekcje z kolejnych pojedynków, które zaprocentowały w przyszłości. Po słabym początku Janek zaliczył 4 wygrane z rzędu, ale nie dał rady w starciu z Thiago Santosem, który pokonał go przez techniczny nokaut po ciosach. Jak się później okazało, ta porażka nie zatrzymała go w kursie po mistrzowski tytuł. Błachowicz wygrał 4 kolejne starcia i został mistrzem. Polak udanie również obronił pas w walce z Adesanyą, gdzie wiele osób typowało ufc zakłady bukmacherskie w stronę jego przeciwnika.

Statystyki – Jan Błachowicz:

 • Błachowicz najwięcej (11) walk wygrał przez decyzję.
 • Polak 9 razy kończył rywali przez poddanie.
 • Najmniej wygranych Jan Błachowicz ma przez KO/TKO.
 • Polak najwięcej razy przegrywał przez decyzję sędziów.
 • Błachowicz tylko 2 razy został poddany przez rywala.
 • Polak przegrał swoją ostatnią walkę.

Aleksandar Rakić

Austriak podejdzie do tego pojedynku, nie mając nic do stracenia. Rakić w ostatniej walce wygrał po decyzji sędziów z Thiago Santosem, a przypomnijmy, że jest to zawodnik, który pokonał przed czasem Błachowicza.

Rakić w całej karierze stoczył 16 zawodowych walk, czyli ponad połowę mniej niż Jan Błachowicz. Doświadczenie w tym starciu z pewnością będzie stało po stronie Polaka. Austriak może się jednak pochwalić znakomitymi statystykami, jeśli chodzi o liczbę KO/TKO, ponieważ aż 9 z 14 jego wygranych walk zakończyło się w ten sposób. Jan Błachowicz bez wątpienia będzie musiał bardzo uważać, ponieważ przeciwnik jest z najwyższej półki, a druga porażka z rzędu mogłaby być bolesna w skutkach.

Rakić do tej pory 2 razy schodził z oktagonu pokonany, jednak ani razu po KO/TKO. W szeregach federacji UFC nikt nie był w stanie skończyć go przed czasem, więc Polak będzie miał szansę napisać historię. Austriak tylko raz przegrał od czasu transferu do UFC i mowa tutaj i porażce po decyzji sędziów.

Aleksandar Rakić – statystyki:

 • Austriak najwięcej wygranych ma przez nokaut.
 • Aleksandar Rakić tylko raz wygrał przez poddanie.
 • 64% jego wygranych to KO/TKO.
 • Rakić nigdy w karierze nie został znokautowany.
 • Austriak wygrał dwie ostatnie walki.

Zakłady bukmacherskie na UFC

Patrząc na umiejętności obu zawodników, a także na prezentowane style walki, spodziewam się tutaj mocnej rywalizacji w stójce. Być może jednak Jan Błachowicz zdecyduje się na sprowadzenie do parteru, ponieważ powinien mieć przewagę w tym elemencie. Polak lepiej czuje się w dolnej płaszczyźnie od swojego rywala, a Rakić to typowy fighter, który liczy na upolowanie rywala swoim nokautującym ciosem.

Ciekawostka dotycząca Austriaka jest taka, że w 3 ostatnich walkach z jego udziałem, skończyło się decyzją sędziów. Poprzedni raz przed czasem zakończył swój pojedynek w 2019 roku, kiedy to znokautował rywala head kickiem.

Zakłady bukmacherskie przygotowane przez analityków mogą być lekkim zaskoczeniem dla fanów Polaka. Fakty są takie, że na ten moment kursy wskazują, iż większe szanse na zwycięstwo ma Austriak. O tym jednak, jak bardzo kursy bukmacherskie nie mają znaczenia na przebieg walki. Niech najlepiej świadczy ostatnia rywalizacja z udziałem Jana Błachowicza. Polak był zdecydowanym faworytem tamtego pojedynku, a mimo to musiał uznać wyższość doświadczonego Glovera Teixeiry.

Jakich zakładów bukmacherskich warto tutaj poszukać, jeśli nie czujesz, że typowanie wygranego jest odpowiednim wyborem? O szybką analizę poprosiliśmy jednego z typerów sportów walki:

„Prawdę mówiąc zgadzam się z proponowanymi kursami na ten pojedynek, co może być zaskoczeniem dla polskich kibiców. A. Rakić to zawodnik nieobliczalny, który może zawojować swoją dywizję i pokuszę się również o kontrowersyjną tezę, że jest on lepszym fighterem, niż Glover Teixeira, z którym Janek przegrał w ostatnim starciu. Austriak dysponuje nokautującym ciosem, a aż 9 z 14 jego walk zakończyło się w ten sposób. Uważam jednak, że lepszym wyborem będzie typ, że pojedynek nie skończy się przed czasem. Dlaczego w ten sposób? Błachowicz nie jest zawodnikiem, którego łatwo znokautować, a Rakić nie ma najlepszego parteru. To wszystko może wskazywać na spokojną stójkę z obu stron, w której zarówno Polak, jak i Austriak poszuka punktów. Kurs na takie zdarzenie w ufc zakładach bukmacherskich, które przygotował Superbet, jest naprawdę wysoki, względem włożonego ryzyka. Uważam to za lepszą opcję niż typowanie zwycięzcy, ponieważ w tej walce nie ma dla mnie wyraźnego faworyta”.

Więcej typów na sporty walki czeka na Ciebie tutaj.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

____
Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

5 / 5. Ocen: 4

Back to top button