Liga Mistrzów CEV: Jastrzębski Węgiel awansował do fazy grupowej!

Z powodu szalejącej na Starym Kontynencie pandemii koronawirusa ostatecznie zamiast łącznie dziewięciu meczów rozegranych w ramach trzech turniejów o awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzów CEV 2020/2021 zadecydowała tylko jedna potyczka, w której Jastrzębski Węgiel w rumuńskim Gałaczu okazał się zdecydowanie lepszy od miejscowej Arcady. Tym samym PlusLiga będzie miała aż czterech przedstawicieli w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych w świecie siatkówki! Siatkarska Liga Mistrzów w Internecie – newsy i zapowiedzi oraz typy z analizami – na blogu Volley24!

Liga Mistrzów CEV: Jastrzębski Węgiel awansował do fazy grupowej! (Fot.: CEV)

Jastrzębski Węgiel zagra w siatkarskiej Lidze Mistrzów

Całe eliminacje CEV Champions League 2020/2021, a zwłaszcza ich druga runda, to była prawdziwa epopeja. Pierwotnie w tej rundzie, jak wspominamy na wstępie, miały się odbyć trzy turnieje, po jednym u każdego z uczestników, ale przez pojawiające się zakażenia koronawirusem początkowo stworzony terminarz gier został wywrócony do góry nogami. Ostatecznie zarządzono jeden turniej w rumuńskim Gałaczu i to podczas niego rozstrzygnęły się losy awansu do fazy głównej siatkarskiej Ligi Mistrzów. W ostatniej chwili wypadła z niego drużyna węgierska Fino Kaposvar i o „być albo nie być” w najlepszej dwudziestce zespołów na Starym Kontynencie decydował jeden mecz.

W decydującym starciu trener Luke Reynoldsa postawił na tych samych zawodników, co w ostatnim meczu o ligowe punkty z Cerradem Eneą Czarnymi Radom. W wyjściowym składzie znaleźli się więc: Mohamed Al Hachdadi, Lukas Kampa, Jurij Gladyr, Łukasz Wiśniewski, Yacine Louati, Rafał Szymura i na libero Jakub Popiwczak. Jak się spisali? Kto nie widział, może dowiedzieć się z relacji przygotowanej przez biuro prasowe Jastrzębskiego Węgla, którą zamieszczamy poniżej.

„Od samego początku meczu nasz zespół narzucił tempo gry. Na skrzydłach skuteczni byli Al Hachdadi (9:5) oraz Szymura (15:11). Na dystansie pierwszej partii zaczął funkcjonować jastrzębski blok, w czym prym wiedli Wiśniewski oraz Kampa (18:12). Ostatnie słowo w secie należało do najbardziej efektywnego w partii naszego atakującego z Maroko (25:18).

Drugą partię również dobrze rozpoczęli Pomarańczowi (5:1), ale rywale pozbierali się. Przy stanie 10:8 Luke Reynolds wziął przerwę na żądanie, po której Louati przerwał pościg Rumunów. W kolejnych akcjach przeciwnicy pogrążyli się błędami własnymi (12:8). Jastrzębski Węgiel kontynuował swoją solidną grę. As serwisowy Gladyra oznaczał wynik 18:12, a chwilę potem asem popisał się Al Hachdadi (20:13). Szymura nie chciał być gorszy od kolegów i też dołożył punktową zagrywkę (24:14), a drugiego seta podobnie jak pierwszą partię zakończył nasz atakujący (25:16).

W trzecim secie nasz zespół nie zmierzał spuszczać z tonu. Świetnie prezentował się na lewym skrzydle Louati, który raz po raz oszukiwał rumuński blok, a do tego sprawnie blokował przeciwników. Pomarańczowi systematycznie powiększali swój stan posiadania (8:5, 12:7, 17:9). Przy bezpiecznym wyniku swoje szanse od trenera dostali: Michał Szalacha, debiutujący w Lidze Mistrzów Michał Gierżot oraz Patryk Cichosz-Dzyga. Trzecią partię i całe spotkanie zakończył udanym blokiem Szalacha”.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany francuski przyjmujący Yacine Louati, który zapisał na swoim koncie 13 punktów. Równie dobre zawody rozegrał marokański atakujący Mohammed Al Hachdadi, który również zdobył 13 oczek. Generalnie wszyscy zawodnicy jastrzębian spisali się na medal, nie pozostawiając rywalom żadnych złudzeń.

Cztery drużyny z PlusLigi w Lidze Mistrzów

Tym samym w fazie grupowej Ligi Mistrzów CEV zameldował się Jastrzębski Węgiel, który będzie rywalizował w grupie z rosyjskim Zenitem Kazań, słoweńskim ACH Volley Ljubljana oraz niemieckim Berlin Recycling Volleys. Zobaczymy w niej również trzy inne zespoły rywalizujące na co dzień w „Lidze Mistrzów Świata”: Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skrę Bełchatów oraz VERVA Warszawa ORLEN Paliwa.

W sezonie 2020/2021 faza ta będzie miała formułę dwóch turniejów w każdej z pięciu grup, w których drużyny zagrają systemem „każdy z każdym”. Pierwszy z turniejów w „naszej” grupie odbędzie się w Berlinie w dniach 8-10.12.2020, natomiast drugi – w Kazaniu w terminie 9-11.02.2021. Do ćwierćfinału awansuje pięciu zwycięzców grup i trzy zespoły z najlepszym dorobkiem punktowym z drugich miejsc.

Przypominamy też, że rywalizujące w jednej grupie zespoły z Kędzierzyna-Koźla i Bełchatowa będą organizatorami turniejów. Podobnie jak Grupa Azoty Chemik Police i ŁKS Commercecon Łódź w Lidze Mistrzyń CEV, gdzie zobaczymy także Developres SkyRes Rzeszów.

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Czykier

Zajmuję się na blogu głównie newsami ze świata sportu, przede wszystkim siatkówka i piłka nożna, interesuję się również polityk i zakładami sportowymi.

Podobne artykuły

Back to top button