PKO Ekstraklasa dostała zielono światło na wznowienie rozgrywek! (Harmonogram)

W sobotę 25 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, podczas który poinformowano o etapach „odmrażania” świata sportu. Zielone światło na powrót do gry od rządu dostały piłkarska PKO Ekstraklasa oraz żużlowa Ekstraliga.

PKO Ekstraklasa dostała zielono światło na wznowienie rozgrywek! (Harmonogram) [Fot.: Ekstraklasa S.A./materiały prasowe]

PKO Ekstraklasa wróci 29 maja

Przedstawiciele władz państwowych dali w sobotnie popołudnie zielone światło dla powrotu zawodników PKO Bank Polski Ekstraklasy na zielone murawy. Będą oni mogli już wkrótce wznowić zajęcia na przygotowanych do tego obiektach. Zgodnie z programem powrotu do rozgrywek przygotowany przez ekstraklasową spółkę we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, który po konsultacjach został zatwierdzony przez rząd.

„To doskonała wiadomość. Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 4 tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego. Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja. Równolegle otrzymaliśmy potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca 2020 r. Tym samym właśnie ziściły się niezbędne warunki, o których mówiłem 2 tygodnie temu i mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki. To efekt naszej bardzo dobrej współpracy prezesem PZPN, Zbigniewem Bońkiem, który mocno zaangażował się w walkę o powrót ligowego futbolu oraz wysiłku, który podjął wiceprezes Ekstraklasy, Marcin Mastalerek, w kontaktach z administracją rządową. Bazą do wszelkich uzgodnień były zasady powrotu do rozgrywek przygotowane przez sztab kryzysowy Ekstraklasy i ekspertów klubowych. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Zapracowało to na zaufanie władz państwowych, których przychylność dla futbolu zyskała silne merytoryczne umocowanie, dzięki czemu możemy wrócić do treningów w tej wciąż trudnej sytuacji.” – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A..

Źródło: Ekstraklasa S.A. (materiały prasowe)

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) każdy związek krajowy ma zrobić wszystko, aby dokończyć sezon w duchu sportowej rywalizacji na boisku w dotychczasowej formule rozgrywek. PKO Bank Polski Ekstraklasa – według ostatnich oficjalnych terminów UEFA – może grać aż do 20 lipca, natomiast federacje z miejsc 1-15 w rankingu UEFA mają o dwa tygodnie więcej.

Harmonogram powrotu PKO Ekstraklasy

Przypominamy, że zgodnie ze znanymi już od kilku dni założeniami planu, zawodnicy i sztaby szkoleniowe oraz inne osoby zaangażowane w życie klubów (maksymalnie po 50 osób z każdego) będą do końca sezonu (lub wymaganego sytuacją zdrowotną w kraju okresu) poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek.

Od początku kończącego się tygodnia, konkretnie od poniedziałki 20 kwietnia, grupy te rozpoczęły 14-dniową izolację sportową oraz codzienne raportowanie według szczegółowej i jednolitej dla całej ligi ankiety medycznej, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych symptomów chorobowych.

„Wszystkie kluby wdrożyły już określane planem procedury i przekazują dane z ankiety medycznej. Teraz musimy realizować konsekwentnie zadania postawione w kolejnych etapach. Wymaga to wysiłku, jednak wykonaliśmy ogromną pracę, by było możliwe dokończenie rozgrywek i zamierzamy sfinalizować ten proces z sukcesem. Chcemy również na boiskach pokazać, że przez przemyślane działania i zachowanie środków bezpieczeństwa można wygrać walkę z koronawirusem” – komentuje Marcin Animucki.

Źródło: Ekstraklasa S.A. (materiały prasowe)

Wszystko zostało już rozpisane w najdrobniejszych szczegółach. Kolejne etapy restartu rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy według zatwierdzonego przez rząd planu wyglądają następująco:

03-04.05 – testy zawodników i członków sztabów
04.05 – treningi w grupach kilkuosobowych
10.05 – treningi drużynowe
27-28.05 – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
29.05 – 31.05 – 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
18.07-19.07 – zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów

Organizator rozgrywek o piłkarskie mistrzostwo kraju podkreśla jednak, że każdy punkt czasowy planu uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń nadrzędnych instytucji państwowych takich jak Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i Główna Inspekcja Sanitarna.

Ekstraklasa póki co bez kibiców

Złą informacją dla wszystkich fanów sportu, którzy dziś mają wiele powodów do radości, swoistą łyżką dziegciu w beczce miodu, jest wiadomość, że spotkania będę rozgrywane bez udziału publiczności do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową. Szansa na mecze przy pełnych trybunach jeszcze w sezonie 2019/2020 wydają się minimalne.

Niemniej fani polskiej piłki od dziś mogą zacząć odliczanie do powrotu PKO Ekstraklasy, która po blisko dwumiesięcznej przerwie przywita nas między innymi takim szlagierem jak mecz Lecha Poznań z Legią Warszawa.

0 / 5. Ocen: 0

Bartosz Czykier

Zajmuję się na blogu głównie newsami ze świata sportu, przede wszystkim siatkówka i piłka nożna, interesuję się również polityk i zakładami sportowymi.
Back to top button