Zakłady na eSport. Dlaczego jest tak popularny?

Gdyby zapytać starsze pokolenie, jakiego sportu nie rozumieją, pewnie powiedzieliby, że nie rozumieją, jak granie w gry komputerowe może być sportem. Okazuje się jednak, że nie tylko może, ale wymaga nie mniejszych nakładów treningów, managerów i sponsorów. A to wszystko okraszone ogromnymi nagrodami i zyskami, które są charakterystyczne dla popularnych dyscyplin sportowych.

esport w zakładach bukmacherskich
Dlaczego zakłady bukmacherskie na E-sport są tak popularne?

Ale dlaczego eSport stał się taki popularny, a kasyna do swoich czołowych gier, jak poker, czy gry owocowe, dołożyły zakłady bukmacherskie na eSport?

Korzenie

eSport wywodzi się od gier sieciowych. To właśnie tam łatwo można się łączyć w drużyny i rywalizować z graczami na całym świecie. Nic więc dziwnego, że najpopularniejsze gry podczas zawodów eSportu to właśnie najpopularniejsze gry sieciowe ostatniej dekady: League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, czy Dota 2. 

Ogromna popularność tych gier na świecie i niemalejące zainteresowanie kolejnymi dodatkami, a równocześnie gracze, którzy oddali im swój czas i serce – to w końcu musiało przerodzić się w coś więcej, choć jak zawsze bywa na początku: nikt nie spodziewał się aż takiej popularności.

Pierwszy taki turniej, o którym wiadomo, został zorganizowany na… Uniwersytecie Stanford, jako ciekawostkę. I to w roku 1972, jeszcze na komputerach Atari. Już wtedy zauważono, że choć w bardzo podstawowe gry, można urządzać na nich turnieje i większą rywalizację.

Ale całość ruszyła tak naprawdę wraz z Nintendo w 1990. Bo choć pomiędzy 1972 a 1990 rokiem pojawiali się już „poważni” gracze, to właśnie Nintendo zorganizowało pierwszy, duży turniej Nintendo World Championships, z nagrodami: 10 tysięcy dolarów, samochodem i 40-calowym telewizorem.

I tak się zaczęło. Różne firmy i producenci zaczęli dostrzegać w tym pieniądze, i organizować turnieje na swoich grach.

Czym jest eSport dzisiaj?

eSport to ogromny spektakl. Wystarczy spojrzeć na imprezę otwarcia w krajach azjatyckich, gdzie cieszy się on jeszcze większą popularnością niż na Zachodzie. Tylko u nas zawady eSportu zapełniają całą wielką halę, odpowiednio podświetloną, z komentarzami na żywo i transmisją online.

Nie dziwne więc, że imprezy przyciągają coraz więcej osób. Cała otoczka przypomina imprezy z ważnych meczów piłki nożnej. I wielu chce przeżyć i zobaczyć to na żywo. Tylko w 2018 roku na eSporcie zarobiono ponad miliard dolarów! 

Nic więc dziwnego, że za takim dużym zainteresowaniem oraz pieniędzmi poszli bukmacherzy.

Zakłady eSportowe

Co prawda oferta bukmacherska w Polsce nie jest jeszcze zgodna i jedni bukmacherzy oferują możliwość zakładów w eSporcie, a inni tylko przyglądają się całości z boku. Ale faktem jest, że zainteresowanie jest nim tak duże, że na Zachodzie powstały już osobne podmioty, oferujące zakłady tylko w tym temacie. Siłą rzeczy, prędzej czy później, trend ten dotrze także i do nas, tym bardziej że w mamy Poznań Game Arena, który co roku organizuje turnieje eSportowe cieszące się ogromnym zainteresowaniem.

Jak więc obstawiać? Najpierw musimy znaleźć legalnego bukmachera, który oferuje taką możliwość. A reszta wygląda już dokładne tak samo, jak w przypadku wszystkich innych zakładów bukmacherskich.

I chociaż eSport będzie pewnie jeszcze długo wywoływał zdziwienie – jedno jest pewnie. Zajął już swoje miejsce w świecie sportu i wielkich pieniędzy. Kto wie, może kiedyś zostanie nawet uznany za dyscyplinę olimpijską.

0 / 5. Ocen: 0

Back to top button