Halowe Mistrzostwa Europy 2023 za nami! [Klasyfikacja medalowa, polscy medaliści]

W niedzielę 5 marca 2023 roku dobiegła końca rywalizacja podczas lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Europy 2023 w Stambule. Reprezentacja Polski, która poleciała do Turcji w mocno okrojonym składzie, przywiezie do kraju siedem medali! Jak Biało-Czerwoni wypadli na tle konkurencji i którzy z naszych zawodników stanęli na podium?

HME Stambuł 2023: Klasyfikacja medalowa

Podczas każdej wielkiej imprezy wyobraźnię kibiców rozgrzewają nie tylko rywalizacje w poszczególnych konkurencjach, ale też zbiorcza klasyfikacja medalowa, która ma pokazać, który z krajów wygrał rywalizację podczas mistrzostw. W Stambule dość niespodziewanie najlepsza okazała się drużyna narodowa Norwegii. Biało-Czerwoni, którzy niestety nie wywalczyli żadnego złotego krążka, zajęli piętnastą pozycję.

Klasyfikacja punktowa Halowych Mistrzostw Europy 2023

Warto przypomnieć, że o kolejności w takich klasyfikacji decyduje nie łączna liczba medali a ich „jakość”. Pierwszym kryterium są medale złote, następnie srebrne, a na końcu brązowe. Dużo korzystniej wygląda dla reprezentacji Polski tzw. klasyfikacja punktowej, w której drużyny narodowe zbierają punkty za miejsca 1-8. Wygląda ona tak:

Halowe Mistrzostw Europy Stambuł 2023: Polscy medaliści

Do Polski ze Stambułu z dwoma medalami wróci tylko Anna Kiełbasińska, która zajęła trzecie miejsca w biegu indywidualnym na 400 metrów oraz w sztafecie na tym samym dystansie. Ponadto trzeba odnotować, że Piotr Lisek przeszedł do historii jako zawodnik, który wywalczył medale na pięciu kolejnych czempionatach. Fantastycznie spisała się tez Adrianna Sułek, która przez kilka sekund była nawet rekordzistką świata w pięcioboju, choć sama zawodniczka nie ukrywała niedosytu z powodu srebrnego medalu. Pełnia lista polskich medalistów HME 2023 przedstawia się następująco:

• Adrianna Sułek – srebrny medal w pięcioboju (5014 = nowy rekord Polski)
  • Ewa Swoboda – srebrny medal w biegu na 60 metrów (7.09 = rekord sezonu)
  • Sofia Ennaoui – brązowy medal w biegu na 1500 metrów (4:04.06 = rekord życiowy)
  • Anna Kiełbasińska – brązowy medal w biegu na 400 metrów (51.25)
  • Sztafeta 4×400 metrów: Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa, Anna Pałys – brązowy medal (3:29.31)
  • Piotr Lisek – srebrny medal w skoku o tyczce (4.80)
  • Jakub Szymański – srebrny medal w biegu na 60 metrów przez płotki (7.56)

HME Stambuł 2023 wieńczyły tegoroczny sezon zimowy w świecie lekkiej atletyki. Teraz przed nami zmagania na otwartych stadionach. Te najbliższe to Puchar Europy w Rzutach, o którym można przeczytać więcej na portalu Sport1.pl!