Prezes Boniek apeluje do piłkarzy!

Zbigniew Boniek, szef Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) i legenda polskiego futbolu, w związku z pandemią koronawirusa i związanymi z nią problemami klubów wystosował list otwarty do zawodników, w którym apeluje o solidarność i zbiorową mądrość. Wcześniej Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. i Stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska wydały uchwały umożliwiające obniżkę wynagrodzenia nawet o 50%.

Prezes Boniek apeluje do piłkarzy

Boniek apeluje do piłkarzy

Zanim prezes PZPN wystosował list otwarty do zawodników rywalizujących na szczeblu centralnym – w PKO Ekstraklasie, Fortuna 1.Lidze i II lidze – władze Ekstraklasy S.A. podjęły uchwałę wzywającą władze polskiej federacji do zajęcia stanowiska w sprawie obniżki wynagrodzeń zawodników z powodu szalejącej na świecie pandemii COVID-19, która sparaliżowała świat sportu i wpędziła go w poważne kłopoty finansowe.

“Ekstraklasa S.A. w imieniu 16 klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zwróciła się do PZPN o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników, analogicznej do rozwiązań przyjętych przez radę nadzorczą Ekstraklasy S.A w dniu 27 marca 2020 roku. Ma to związek z istniejącymi w kraju ograniczeniami wynikającymi z epidemii wirusa SARS-CoV-2” – napisano w oficjalnym komunikacie prasowym spółki.

Wcześniej Zbigniew Boniek zapewniał, że federacja nie jest stroną umów pomiędzy klubami i zawodnikami, więc nie może w nie ingerować poprzez uchwały bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Przynajmniej dopóki takich nie stworzy FIFA bądź UEFA.

Jak legalnie obstawiać bez podatku? W zakładach Betfan cashback 600 PLN + obstawianie bez podatku na www.betfan.pl

Jak już dzisiaj wiemy słowa te nie były umyciem rąk od problemu, co niektórzy sugerowali. Popularny “Zibi” zdecydował się wystosować list otwarty, w którym wsparł dążenia klubów, apelując do zawodników.

“Piłka nożna w Polsce to nie tylko najpopularniejszy sport, prężna gałąź biznesu, wielka radość, ale i odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która spoczywa też na Was. Obserwujecie przecież codzienne życie w Waszych klubach. Nie wierzę, byście nie widzieli i nie rozumieli wielkiego wysiłku, jaki ponoszą Wasi trenerzy, prezesi, właściciele, w codziennym prowadzeniu zespołów. Nie brakuje w tych dniach różnych głosów, pomysłów, deklaracji dotyczących Waszego funkcjonowania. Musicie być w tej niełatwej sytuacji poważni i spokojni. Jednocześnie apeluję o zrozumienie trudnych czasów, jakie nadchodzą, a właściwie już nadeszły dla całego polskiego środowiska piłkarskiego. Nie dajcie się podzielić i nie ulegajcie demagogicznym podpowiedziom. Nerwy, niezadowolenie, prowokacje, kłótnie, histeria – to wszystko odrzućcie. Zamiast tego postawcie na jedność, zrozumienie i solidarność Waszego środowiska. Stawiajcie na rozmowy, na dialog z mądrymi ludźmi, którzy maja pomysł na piłkarskie życie w tych czasach. Pokażcie kibicom, że dbacie o Wasz klub i jesteście gotowi na poświęcenia w tym – miejmy nadzieję – krótkim, aczkolwiek bolesnym momencie nie tylko dla piłki (…)” – czytamy w przesłaniu Zbigniewa Bońka.

List Zbigniewa Bońka do piłkarzy

Poniżej w niezmienionej formie zamieszczamy list Zbigniewa Bońka do piłkarzy w całości. Został on opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej (pzpn.pl) oraz w mediach społecznościowych.

Źródło: PZPN

Choć nie znamy jeszcze reakcji zawodników wszystkich klubów, apel trafił chyba na podatny grunt, bo we wtorkowej prasie można przeczytać między innymi o tym, że na obniżkę wynagrodzenia podstawowego o 50% zgodzili się piłkarze oraz sztab szkoleniowy Wisły Płock. Wcześniej pewne kompromisy z władzami swoich klubów zawarli też zawodnicy Wisły Kraków czy Śląska Wrocław.

Uchwała Ekstraklasy S.A. ws. obniżki pensji

Czego konkretnie domagały się ekstraklasowe kluby, na wniosek których podjęto uchwałę?

Zgodnie z zapisami uchwały rady nadzorczej Ekstraklasy, Kluby zgodnie ustaliły zasady obniżenia wynagrodzeń piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT. Obniżki te miałyby obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Trudno dziś przewidzieć, czy wszędzie cięcia będą sięgać aż 50%, ale wydaje się, że sytuacja społeczno-ekonomiczna oraz presja na przyjęcie takich rozwiązań doprowadzi do tego, że uda się uniknąć wojny środowiskowej, która jest ostatnią rzeczą, której dziś potrzebują ludzie żyjący na co dzień sportem.

0 / 5. Ocen: 0

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Bartosz Czykier

Zajmuję się na blogu głównie newsami ze świata sportu, przede wszystkim siatkówka i piłka nożna, interesuję się również polityk i zakładami sportowymi.
Back to top button
29 PLN bez depozytu w STS! Kod promocyjny: BETONLINE
close-image