Już 18 firm oferuje legalne zakłady

Gracze obstawiający zakłady bukmacherskie mogą obecnie przebierać w ofertach firm bukmacherskich jak w ulęgałkach. Legalni bukmacherzy, którzy już udostępniają zakłady bukmacherskie w Polsce to aż 18 firm, a w najbliższym czasie mogą wystartować kolejne. Jednak nie zawsze tak było – do 2017 roku jedynie kilka firm posiadało wydane w Polsce zezwolenie na oferowanie zakładów bukmacherskich, a ogromna ilość zagranicznych firm bukmacherskich działała w tzw. „szarej strefie”. Wszystko zmieniło się 1 kwietnia 2017 roku, kiedy to zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawa (część przepisów weszła w życie od 1 lipca 2017 roku). Od tego czasu minęło już ponad 6 lat! Sprawdźmy, ilu bukmacherów dziś oferuje w Polsce legalne zakłady.

legalne buki

Które firmy to legalni bukmacherzy?

W Polsce legalne zakłady bukmacherskie mogą organizować firmy, które uzyskają zezwolenie wydane przez Ministra Finansów RP. Osobna licencja dotyczy urządzania zakładów dostępnych w punktach naziemnych, a inna tych internetowych, choć bukmacher może też otrzymać obie. Ponadto o zezwolenie mogą starać się nie tylko polscy bukmacherzy, ale też firmy zagraniczne.

W lipcu 2023 roku aż 22 spółki dysponują zezwoleniem na urządzanie zakładów wzajemnych, przy czym jak na razie działalność prowadzi 18 z nich. Legalni bukmacherzy, u których aktualnie można wnosić zakłady, to:

 • Betclic – zakłady online
 • Betcris – zakłady online
 • Betfan – zakłady online i naziemne
 • Betters – zakłady online
 • Betway – zakłady online
 • BetX – zakłady online i naziemne
 • Etoto – zakłady online
 • forBET – zakłady online i naziemne
 • Fortuna – zakłady online i naziemne
 • Fuksiarz – zakłady online
 • Go+bet – zakłady online i naziemne
 • LV BET – zakłady online i naziemne
 • PZBuk – zakłady online
 • STS – zakłady online i naziemne
 • Superbet – zakłady online i naziemne
 • Totalbet – zakłady online
 • Totolotek – zakłady online
 • Traf – zakłady online i naziemne

Dodajmy, że kolejne 2 firmy uzyskały już zezwolenie, ale jeszcze nie oferują zakładów. Chodzi o markę Funbets, pod którą oferowane mają być zakłady bukmacherskie przez Internet oraz bukmachera Wett Arena, który ma zezwolenie wyłącznie na stacjonarne zakłady bukmacherskie.

Bukmacherzy naziemni w odwrocie? Nie wszyscy

Niektórzy legalni bukmacherzy nadal oferują zakłady bukmacherskie w punktach naziemnych. Ranking bukmacherów świadczących usługi stacjonarne otwierają bukmacherzy Fortuna i STS – każdy z nich może się pochwalić ponad 400 nowoczesnymi punktami rozsianymi po całym kraju. 

W kwietniu br. liczbę punktów naziemnych mocno zwiększył jeden z najmłodszych bukmacherów działających w Polsce, GO+bet. Firma będąca w posiadaniu ponad 50 lokali bukmacherskich nabyła 80 placówek należących do Superbet, dzięki czemu stała się kolejną ważną siłą na rynku zakładów naziemnych w Polsce. Tymczasem Superbet postanowił niemal zupełnie zrezygnować z kanału retail, koncentrując się na usługach internetowych i mobilnych. Bukmacher pozostawił tylko 1 lokal w centrum Warszawy, który ma pełnić funkcję wizerunkową. Wcześniej z punktów zrezygnowali m.in. Etoto czy Totolotek.

Poza tym zezwolenie na naziemne zakłady bukmacherskie aktualnie posiadają bukmacherzy Betfan, BetX, forBET, LV BET, Traf i Wett Arena. Nie da się jednak ukryć, że zdecydowana większość graczy obstawia dziś zakłady bukmacherskie już tylko przez Internet.

Polscy bukmacherzy, którzy zniknęli z rynku

Jednak nie wszyscy legalni bukmacherzy są w stanie funkcjonować na tak zatłoczonym rynku licencjonowanych zakładów wzajemnych w Polsce oraz w obliczu dużej konkurencji ze strony szarej strefy. W 2023 r. działalność zakończyły 2 znaczące na rodzimym rynku zakładów firmy. W styczniu bukmacher Noblebet został przejęty przez siostrzaną markę LV BET, a w marcu zakłady bukmacherskie przestał przyjmować eWinner. Przez krótki czas działał też serwis bukmacherski BestBet24.pl, ale już od miesięcy strona informuje o przerwie technicznej, więc trudno powiedzieć, czy zostanie kiedykolwiek odblokowana. 

Warto wspomnieć też bukmachera Milenium, który po wielu latach oferowania zakładów naziemnych (od 2004 r.) i internetowych, w trakcie bardzo trudnego dla branży okresu pandemii w 2020 r. ogłosił upadłość. 

Legalni bukmacherzy, którzy rosną w siłę

Pomimo tych smutnych przypadków od kilku lat w Polsce stale pojawiają się nowi bukmacherzy, a walka o klienta sprawia, że ich usługi są coraz bardziej innowacyjne i dopasowane do potrzeb graczy. Co prawda ranking bukmacherów, jeśli chodzi o udziały w rynku i przychody niezmiennie otwiera STS, a drugim największym operatorem zakładów jest Fortuna, jednak konkurenci nie dają za wygraną.

Ciekawym przypadkiem jest Superbet, który mocno inwestuje w nowoczesne rozwiązania, np. w innowacyjną aplikację mobilną z opcją SuperSocial (sportową platformę społecznościową). Bukmacher przeznacza też spore nakłady na pomysłowe promocje bukmacherskie dla graczy, reklamy w telewizji i Internecie czy szeroko zakrojony sponsoring sportu. Taka strategia podbijania rynku to oczywiście kolosalne koszty – w 2021 r. bukmacher zakończył rok z największymi w branży stratami (85 mln zł). Jednak trafne inwestycje przekładają się na coraz większą bazę klientów i wzrost obrotów firmy. Już w pierwszym kwartale 2022 r. firma zwiększyła przychody o 235% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. Co więcej, wzrost ten był znacznie większy niż wzrost całego legalnego rynku bukmacherskiego. Bukmacher szczyci się przy tym nie tylko rosnącą liczbą graczy, ale też ponad 80% użytkowników zatrzymanych na stałe.

Swoją rozpoznawalność Superbet zwiększa, zawierając kolejne umowy sponsoringowe. W samym lipcu br. bukmacher zdążył już zostać sponsorem strategicznym Lecha Poznań i sponsorem tytularnym turnieju Superbet Poland Darts Masters, a w czerwcu – partnerem Polskiej Ligi Esportowej oraz Mistrzostw Europy Par w Szachach Błyskawicznych. Inni polscy bukmacherzy także ostatnio poszerzają swoje sponsoringowe portfolio. Przykładowo Fortuna w maju została oficjalnym bukmacherem żużlowej PGE Ekstraklasy, a Betclic pierwszym oficjalnym partnerem bukmacherskim UFC (w Polsce, Portugalii i we Francji).

Jaki jest aktualny ranking bukmacherów?

Na rynku legalnych zakładów bukmacherskich sporo się więc ostatnio dzieje. Pojawiają się nie tylko kolejni legalni bukmacherzy, ale też innowacyjne kanały służące do gry (np. multifunkcyjna aplikacja Superscore Superbet), nowatorskie produkty (jak darmowe gry w Superbet), niespotykane dotąd opcje obstawiania (np. możliwość edytowania zawartych zakładów w Betcris) czy inne udogodnienia (np. weryfikacja tożsamości z wykorzystaniem selfie i sztucznej inteligencji u bukmachera Fortuna).

Oczywiście wszystko to wpływa na to, jak kształtuje się ranking bukmacherów. I niekoniecznie jest tak, że ci bukmacherzy, którzy mają największe udziały w rynku, rzeczywiście udostępniają najbardziej atrakcyjną ofertę dla osób, które obstawiają zakłady bukmacherskie. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy gracz ma indywidualne preferencje i priorytety. Są jednak też kwestie, na których zależy niemal wszystkim typerom, takie jak wysokie kursy bukmacherskie, szybkie wypłaty wygranych czy korzystne i łatwo dostępne bonusy bukmacherskie. Warto więc co jakiś czas sprawdzać, co aktualnie oferują poszczególni bukmacherzy i jak wypadają na tle konkurencji. Zwłaszcza najnowsi legalni bukmacherzy, czyli w połowie 2023 r. m.in. Betway, Betters czy Betcris mogą starać się zaistnieć, oferując bardzo korzystne kursy i ciekawe promocje bukmacherskie.

5 / 5. Ocen: 11

Back to top button