Marża bukmacherska – czym jest i jak ją obliczyć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak działają firmy bukmacherskie i w jaki sposób zarabiają pieniądze? Pewnie większość odpowie, że dzięki „niespodziewanym” zwycięstwo underdogów. I jest to w pewnej części prawda, ale główny zarobek firm bukmacherskich bierze się z ustalonej marży, tzw. marży bukmacherskiej.

marża bukmachera jak obliczyć
Co to jest marża bukmachera i jak ją obliczyć?

Co to jest marża bukmachera?

Wiele bukmacherów szczyci się tym, że ich kursy są najwyższe na rynku. Czy jest tak na pewno? Postaram się, abyś po przeczytaniu tego tekstu sam był w stanie to ocenić. Nie obstawiaj kolejnego zakładu zanim nie dowiesz się, ile naprawdę będzie cię kosztował.

Pamiętaj, że niższa marża sprzyja graczowi, a wyższa ogranicza jego zyski. Mądry i wytrawny gracz zawsze wybierze firmę, która oferuje niższe marże ponieważ to w długiej perspektywie czasu zwiększy jego zyski (lub zmniejszy starty).

Bonus 100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny „BETONLINE”

Czym jest zatem marża bukmacherska? Może wytłumaczmy to na bardzo prostym przykładnie rodem z zakładów sportowych.

Wyobraź sobie wielki finał tenisowego Wimbledonu. Naprzeciw siebie stają Hiszpan Rafael Nadal  i Szwajcar Roger Federer. Obaj są w znakomitej formie i każdy z nich ma 50% szans na zwycięstwo (bardzo ważne jest założenie, że obaj mają takie same szanse na zwycięstwo).

bukmacher sts bonus bez depozytu
Darmowy bonus 29 PLN bez depozytu w STS! Kod promocyjny: BETONLINE

Przed meczem chciałbyś założyć się z kolegą o zwycięstwo danego zawodnika w meczu. Ty jesteś fanem Hiszpana, a Twój znajomy szwajcarskiego tenisisty. Postanowiliście skorzystać z usług firmy bukmacherskiej. Patrzycie na kursy, a tam równo: 1.95-1.95. Jasno widać, że bukmacher również ocenia szanse na zwycięstwo każdego zawodnika na 50%. Zarówno ty jak i twój kolega postawiliście 100zł. Mecz zakończył się zwycięstwem Rafy Nadala i możesz odebrać wygraną. Dokładnie 195zł (dla uproszenia nie odejmowaliśmy 12% podatku). Pomyśl przez chwilę i zastanów się ile na twoim zwycięstwie zarobił bukmacher. Łączna stawka zakładów na ten mecz to 200zł (ty i znajomy), wypłata to 195zł, czyli bukmacher zarobił 5zł.

Dokładnie tym jest marża bukmacherska i najczęściej jest ona wyrażona w procentach (w tym przypadku marża wynosiła 2,5%). Firmy zarabiają na tym, że można obstawiać po obu stronach równorzędnie. Dzięki właściwej proporcji przyjętych zakładów bukmacherzy zapewniają sobie zysk niezależnie od rezultatu wydarzenia.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl29 PLN bez depozytuBETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetBETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Marża bukmacherka to różnica między sprawiedliwie oszacowanym kursem a kursem wystawionym dla graczy. Jest ona opłatą jaką pobiera bukmacher za udostępnianie zakładów.

Jak obliczyć marżę bukmacherską?

Na początek trzeba zaznaczyć, że jeśli chcesz poprawie wyliczyć marżę bukmachera dla wybranego zakładu pod uwagę musisz wziąć kursy dla wszystkich możliwych wyników, np. w tenisie będą to 2 wyniki, w piłce nożnej 3. Pamiętaj, że pojęcie marży odnosi się do całego zakładu (wszystkich wyników), a nie tylko do wybranego przez ciebie typu.

Wzór na marżę bukmacherską:

Zakład dwudrogowy   (1/kurs A*100 )+ (1/kurs B*100) -100

Przykład: Rafael Nadal 1,8 – 2,0 Roger Federer

(1/1,8*100 )+ (1/2*100) -100 = 55,55 + 50 – 100 = 5,55

Marża wynosi 5,55%

Superbet: Najnowszy bonus powitalny

Zakład trzydrogowy (1/kurs A*100) + (1/kurs B*100) + (1/kurs C*100) – 100

Przykład: Barcelona 2,3 – Remis 3,25 – Real Madryt 3,0

(1/2,3*100)+(1/3,25*100)+(1/3*100)-100 = 43,478 + 30,769 + 33,333 – 100 = 7,58

Marża wynosi 7,58%

(Oczywiście im więcej miejsc po przecinku tym dokładniejszy będzie wynik.)

Dla zdarzeń z większą liczbą opcji wyników należy dodać kolejne bloki z kursami D, E itd.

Oczywiście nie będziesz liczył marży bukmachera dla każdego interesującego zakładu, ale jeżeli sprawdzisz to na kilku przykładach to będziesz w stanie stwierdzić bez liczenia, na pierwszy rzut oka, który bukmacher oferuje niższe marże, a zatem będzie dla nas korzystniejszym wyborem w długiej perspektywie czasu.

Różnice w marżach między poszczególnymi bukmacherami mogą być naprawdę zaskakująca. Może się zdarzyć tak, że dla danej ligi jeden operator stosuje marżę 10% a inny 4%. Oczywiście im niższa marża tym lepsza oferta dla nas.

5 / 5. Ocen: 5

Ariel Maksym

Ariel jest już od lat w branży hazardowej, wie o zakładach bukmacherskich wszystko. Jeden z najbardziej poinformowanych ludzi w Polsce. Branże bukmacherską ma w jednym palcu.
Back to top button