UEFA zdecydowała co dalej z Ligą Mistrzów, Ligą Europy oraz z EURO 2020!

W środę odbyło się spotkanie Komitetu Wykonawczego Unii Europejskich Związków Piłkarskich, czyli pisząc wprost władz UEFA, które zdecydowały o dalszym losie kontynentalnych rozgrywek piłkarskich, zarówno tych klubowych, jak i reprezentacyjnych.

UEFA zdecydowała co dalej z Ligą Mistrzów, Ligą Europy oraz z EURO 2020! (Fot.: UEFA/Twitter)

Liga Europy: Finał w Gdańsku rok później

Zacznijmy od tego, co najbliższe polskiemu kibicowi. Zgonie ze wcześniejszymi doniesieniami mediów dowiedzieliśmy się, że wielki finał tegorocznej edycji Ligi Europy UEFA nie odbędzie się w Gdańsku. Zmiana formuły dokończenia rozgrywek sprawiła, że decydujące mecze UEFA Europa League zostaną rozegrane w ramach turnieju, który ugoszczą aż na czterech stadionach Niemcy.

„Finał Ligi Europy odbędzie się w Gdańsku 26 maja 2021 roku. Najlepszy z możliwych scenariuszy” – napisał na Twitterze Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej, którego władze już od jakiego czasu powtarzały, że finał w naszym kraju powinien odbyć się po powrocie kibiców na trybuny w pełnym zakresie.

Jak legalnie obstawiać bez podatku? W zakładach Betfan bonus 3 x 777 PLN + obstawianie bez podatku na www.betfan.pl

To faktycznie dobra wiadomość nie tylko dla PZPN czy szerzej środowiska piłkarskiego w naszym kraju, ale przede wszystkim dla całej Polski, bo impreza taka jak finał europejskiego pucharu jest doskonała okazją do promocji, więc bez kibiców straciłaby cel. W 2021 sytuacja z pandemią koronawirusa powinna być już opanowana, więc dobrze, że skończyło się po prostu na przesunięciu tego wydarzenia, a nie jego odwołaniu czy też odbyciu na siłę w reżimie sanitarnym, co mijałoby się z celem.

Komitet Wykonawczy UEFA spotkał się na wideokonferencji i podjął decyzje dotyczące regulacji, formatów, kalendarza i miejsc spotkań różnych rozgrywek klubowych oraz międzynarodowych UEFA. Przedstawiamy najważniejsze decyzje dotyczące terminów oraz rozwiązań dotyczących m.in. UEFA EURO 2020, Ligi Narodów 2020/21, młodzieżowych Mistrzostw Europy (U-21) oraz Ligi Mistrzów i Ligi Narodów.

UEFA podjęła decyzje na temat przyszłości rozgrywek

Członkowie Komitetu Wykonawczego UEFA odbyli spotkanie w formie wideokonferencji i podjęli decyzje dotyczące regulacji, formatów, kalendarza i miejsc spotkań praktycznie wszystkich rozgrywek klubowych oraz międzynarodowych, które odbywając się pod egidą UEFA.

W oficjalnym komunikacie prasowym, który w języku polskim można znaleźć na stronie internetowej PZPN, przedstawione zostały najważniejsze decyzje dotyczące terminów oraz rozwiązań dotyczących przede wszystkim UEFA EURO 2020, Ligi Narodów 2020/21, młodzieżowych Mistrzostw Europy (U-21), a także Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

“Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się nam wznowić niemal wszystkie nasze rozgrywki. Jestem pewien, że nie będziemy musieli długo grać bez kibiców i szybciej niż później zostaną oni wpuszczeni na stadiony. W marcu nasza konfederacja podjęła odważną decyzję o przesunięciu UEFA EURO 2020. Dzięki temu stworzyliśmy przestrzeń, która umożliwiła dokończenie krajowych rozgrywek klubowych tam, gdzie jest to możliwe. Nasz sport spotkał się z wielkimi trudnościami w efekcie pandemii, ale ten cios spadłby na piłkę nożną znacznie mocniej, gdyby w pierwszych dniach nie podjęto by tak mocnej inicjatywy” – powiedział Aleksander Čeferin, prezydent UEFA.

Nie obyło się również bez podziękowań dla Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), siostrzanych konfederacji, krajowych federacji, klubów, lig, zawodników i władz, które zaangażowały się w odmrożenie futbolu na Starym Kontynencie.

UEFA o LM, LE i EURO 2020

Decyzji zapadło tak wiele, że najprościej będzie je przedstawić w formie tabeli, którą prezentujemy poniżej.

LIGA NARODÓW 2020/21 i baraże UEFA EURO 2020: Terminy meczów reprezentacji w październiku i w listopadzie będą rozszerzone o trzecie spotkanie, pozwalając na rozegranie przełożonych z marca baraży UEFA EURO 2020 w dniach 8. października i 12. listopada. Mecze fazy grupowej Ligi Narodów UEFA w sezonie 2020/21 zostaną rozegrane kolejno: 3/4/5 i 6/7/8 września, 10/11 i 13/14 października oraz 14/15 i 17/18 listopada. Mecze towarzyskie są zaplanowane na 7/8 października i 11/12 listopada. Rozkład spotkań z potwierdzonymi datami i godzinami spotkań będzie wyznaczony przez UEFA w najbliższym czasie.
UEFA EURO U-21: Dla młodzieżowych mistrzostw Europy stworzono i zaakceptowano nowy format turnieju finałowego. Zostanie on podzielony na dwie części, które nadal będą rozegrane w wyznaczonych miastach na Węgrzech i Słowenii. Toczące się rozgrywki eliminacji zostaną dokończone we wrześniu, październiku i listopadzie tego roku. Dziewięciu zwycięzców grup i pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc dołączy do gospodarzy turnieju na fazę grupową (cztery grupy po cztery zespoły), która rozegrana zostanie od 24 do 31 marca 2021 roku. Czterech zwycięzców grup i cztery drużyny z drugich miejsc zakwalifikuje się do fazy pucharowej, która zostanie rozegrana w tych samych dwóch krajach w terminie od 31. maja do 6. czerwca 2021 roku.
UEFA LIGA MISTRZÓW: Komitet wykonawczy UEFA podjął decyzję o tym, że ćwierćfinały, półfinały i finał tegorocznej fazy pucharowej Ligi Mistrzów zostaną rozegrane jako turniej na dwóch stadionach w Lizbonie w okresie 12-23 sierpnia tego roku. Pozostałe mecze 1/8 finału zostaną rozegrane albo na stadionie gospodarzy, albo w Portugalii. Stambuł, który był wyznaczony jako miasto-gospodarz finału Ligi Mistrzów w 2020 roku będzie organizatorem tego wydarzenia w roku kolejnym, 2021. Miasta-gospodarze z kolejnych lat zgodzili się na przeniesienie organizacji na następne lata: Petersburg na 2022, Monachium – 2023, Londyn (Wembley) – 2024.
UEFA LIGA EUROPY: W przypadku Ligi Europy turniej finałowy zostanie rozegrany pomiędzy 10-21 sierpnia w czterech miastach w Niemczech: Kolonii, Duisburgu, Duesseldorfie i Gelsenkirchen. Pozostałe spotkania 1/8 finału zostaną rozegrane w dniach 5-6 sierpnia, albo na stadionie gospodarza, albo w Niemczech. Mecze Interu Mediolan z Getafe CF oraz Sevilli FC z AS Romą, których pierwsze spotkania zostały przełożone, zostaną rozegrane w formule jednego meczu w miejscu, które zostanie wyznaczone. Gdańsk, który miał organizować tegoroczny finał Ligi Europy będzie gościł decydujące spotkanie w przyszłym roku. Kolejne miast-gospodarze otrzymały finały w kolejnych latach: Sevilla w 2022 roku, Budapeszt w 2023.
Źródło: PZPN.pl

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że zmieni się również formuła eliminacji do przyszłorocznej edycji europejskich pucharów. Za wyjątkiem decydującej rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów UEFA, o awansie do kolejnej rundy będzie decydowało tylko jedno spotkanie, a nie jak dotychczas dwumecz. Jego gospodarz będzie losowany. Teoretycznie rosną szanse na niespodzianki, więc także na awans polskich zespołów do fazy grupowej LM i LE.

Co do samego turnieju UEFA EURO 2021, który został przeniesiony na 2021 rok. Póki co obowiązującym jest wariant rywalizacji w kilkunastu państwach i miastach-gospodarzach, czyli taki sam jak przed pandemią koronawirusa.

/ 5. Ocen:

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Bartosz Czykier

Zajmuję się na blogu głównie newsami ze świata sportu, przede wszystkim siatkówka i piłka nożna, interesuję się również polityk i zakładami sportowymi.
Back to top button
29 PLN bez depozytu w STS! Kod promocyjny: BETONLINE
close-image