Ustawione mecze w e-sporcie. Rzeczywistość, przyszłość czy fikcja?

Spotkanie o trzecie miejsce turnieju e-sportowego StarLadder & i-League StarSeries Season 4 jeszcze długo będzie na ustach wszystkich. Wszystkiemu winna najlepsza drużyna świata, FaZe Clan. I bynajmniej nie chodzi o jej dobrą postawę. 

Ustawione mecze w e-sporcie. Rzeczywistość, przyszłość czy fikcja?
Fixy i insidery w e-sporcie

Ustawione mecze w e-sporcie

Obstawianie e-sportu jest coraz popularniejsze. Młode pokolenie nie wyobraża sobie codzienności bez gier komputerowych, a turnieje gamingowe wzbudzają u nich tak samo duże, a może nawet większe, emocje niż imprezy z tradycyjnych dyscyplin sportowych.

Ten trend prawdopodobnie nie zwolni tempa, dlatego nie ma się co dziwić, że obecnie prawie każdy legalny bukmacher posiada w swojej ofercie zakłady na najważniejsze imprezy e-sportowe. W ostatnim czasie STS podpisał umowę z Polską Ligą Esportową, na mocy której został jej oficjalnym sponsorem.

darmowy freebet sts
Darmowy bonus bez depozytu w STS 27 PLN – Kod promocyjny: BETONLINE

StarLadder & i-League StarSeries Season 4 to turniej rozgrywany w popularnej strzelce Counter Strike: Global Offensive. Polacy mieli w tej imprezie swoich przedstawicieli z Virtus.Pro, jednak ci po dwóch porażkach i jednym zwycięstwie odpadli z rywalizacji. Ostatnio VP nie spisują się najlepiej, co nie zwiastuje niczego dobrego przed największą polską imprezą e-sportową – IEM 2018 Katowice!

W niedzielnym meczu o trzecie miejsce zmierzyli się ze sobą Team Liquid oraz FaZe Clan. Ta druga ekipa jest według światowych rankingów najlepsza na świecie, dlatego nic dziwnego, że była uważana za faworyta pojedynku o „brąz”.

Team Liquid vs. FaZe Clan
Team Liquid vs. FaZe Clan

Kursy przed spotkaniem nie mogły napawać optymizmem fanów Team Liquid. Za każdą postawioną złotówkę na zawodników tej drużyny można było zarobić w forBET ponad 3 złote. W przypadku FaZe – około dwudziestu groszy! Wnioski nasuwamy się same, ale ci, którzy spodziewali się łatwej przeprawy pretendentów do zwycięstwa mogli mieć wiele powodów do zdziwienia.

I chociaż niespodzianki w e-sporcie też się zdarzają, to w niedzielnej grze FaZe Clan nie widać było chęci rywalizacji. W pewnym momencie drugiej rundy wydawało się nawet, że mecz skończy się do zera. Komentatorzy tego wydarzenia nie mieli już wątpliwości kto zwycięży i zamiast opisywać konkretne sytuacje na placu boju, opowiadali dowcipy i dobrze się bawili, nie zajmując się spotkaniem.

FaZe Clan pod koniec meczu wzięło się za odrabianie strat i zrobiło to w znakomitym stylu, bo z wyniku 12:0 udało się doprowadzić do rezultatu 13:13. W dogrywce też działy się rzeczy co najmniej dziwne (np. zwycięstwo jednego gracza w walce przeciwko trzem). Najpierw dominowała jedna strona, by potem całkowicie oddać inicjatywę drugiej. W pewnych momentach nie wytrzymywali już sami transmitujący spotkanie, którzy w nie do końca dosłowny sposób mówili o scenariuszu meczu.

Skład FaZe Clan
Skład FaZe Clan

Kursy w Zakładach Na Żywo na to spotkanie dosłownie zmieniały się z sekundy na sekundę. Trudno się dziwić, bo i sytuacje poszczególnych zespołów diametralnie różniły się z każdą chwilą. Warto przy tym zauważyć, że przed trzecią rundą (decydującą o zwycięstwie) wyraźnie spadł kurs na Team Liquid. Przed meczem było ponad 3 złote, a w trakcie spotkania – już 2.40! Bukmacherzy zatem mieli świadomość, że w tym meczu może się wiele zdarzyć, a tak naprawdę nikogo nie można było nazwać stuprocentowym faworytem.

Kursy live na e-sport (LvBET)
Kursy live na e-sport (LvBET)

Nietrudno było oprzeć się wrażeniu, że drużyna FaZe w pewnych momentach po prostu grała tak, jak mogłaby to robić od samego początku, a chwilę później odpuszczała i dawała zaszaleć swoim rywalom. Czy rzeczywiście była to zasłona dymna i sposób na uniknięcie kar władz drużyny albo krytyki ze strony fanów? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Niesmak na pewno jednak pozostał, a sam mecz i postawa FaZe Clan dała do myślenia i pokazała, że być może w przyszłości w e-sporcie będzie dochodziło do takich samych afer bukmacherskich, jak w innych dyscyplinach sportowych.

Na chwilę obecną e-sport wydaje się jedną z „czystszych” dyscyplin, jakie można obstawiać w zakładach bukmacherskich. Czy taki stan rzeczy utrzyma się w najbliższych latach? Na pewno znajdą się ekipy, które na swojej dobrej formie postanowią zarobić. Pytanie, czy pewne federacje znajdą sposób na oszustów. Mamy nadzieję, że afer bukmacherskich w e-sporcie nie będzie albo będzie ich niewiele. Przecież to uczciwe zwycięstwa smakują najlepiej!

0 / 5. Ocen: 0

Maksymilian Kot

Zajmuję się sportem i bukmacherką na dobre od parunastu lat. Od 5 - zupełnie zawodowo i profesjonalnie. Gram przede wszystkim live, nie lubię baseballu i nigdy przenigdy nie postawię kasy na Wisłę Kraków! Kontakt z autorem: kontakt @ blogbukmacherski. pl
Back to top button