ZAKSA w półfinale Ligi Mistrzów! Komentarze po meczu z Trentino

W czwartek późnym wieczorem siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po epickim, jedenastosetowym dwumeczu z włoskim Itasem Trentino wyszarpali awans do półfinału Ligi Mistrzów CEV 2022/23, gdzie czeka ich konfrontacja z kolejnym włoskim gigantem. Co po meczu mieli do powiedzenia bohaterowie rewanżowego spotkania?

Siatkarska LM: ZAKSA powalczy o finał z Perugią

Trudno o lepszą reklamę europejskiej siatkówki niż ćwierćfinałowy dwumecz pomiędzy Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle a Itasem Trentino. Pierwsze spotkanie rozstrzygnęło się w pięciu setach. Zrobili to na swoją korzyść siatkarze z Opolszczyzny, którzy triumfowali w rozgrywkach Ligi Mistrzów CEV w 2021 i 2022 roku, pokonując w wielkich finałach właśnie ekipę z Trydentu.

Również w rewanżu byliśmy świadkami pięciosetowej batalii. Choć trzeba też uczciwie przyznać, że drużyna gospodarza była na kursie do zwycięstwa w trzech setach. Po gładko wygranym pierwszym secie (25:19), prowadziła już 20:15 w drugiej partii. Dopiero wówczas zaskoczyła gra kędzierzynian, którzy przede wszystkim za sprawą kapitalnej postawy Łukasza Kaczmarka i zmiennika Norberta Hubera, zdołali odwrócić losy tej partii oraz następnej.

Przy stanie 2:1 dla ZAKSY, z kędzierzynian nieco zeszło powietrze, a do głosu doszli siatkarze Trentino, których do wygranej w czwartej partii i tie-breaku, a w konsekwencji do zwycięstwa 3:2 w rewanżu poprowadził 39-letni Matej Kazijski. Ostatnie słowo, czyli tzw. złoty set decydujący o losach awansu, należał ponownie do mistrzów Polski, którzy wygrali w nim 15:9 i mogą cieszyć się z awansu do 1/2 finału LM.

Itas Trentino vs Grupa ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:19, 23:25, 27:29, 25:21, 15:12) Złoty set: 9:15

Itas: Kazijski (28), Michieletto (23), Sbertoli, Lavia (11), Podrascanin (13), Lisinac (14), Laurenzano (libero) oraz Nelli (1), Dzavoronok i Cavuto
ZAKSA: Kaczmarek (27), Janusz (2), Bednorz (20), Śliwka (16), Smith (12), Paszycki (2), Shoji (libero) oraz Staszewski, Kluth i Huber (12)

Wypowiedzi po meczu z Trentino (16.03.2023)

Łukasz Kaczmarek
Aleksander Śliwka

Półfinałowy rywalem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle będzie włoska Sir Sicoma Monini Perugia, w szeregach której występują Kamil Semeniuk i Wilfredo Leon. Pierwszy z nich przez lata był liderem ZAKSY, więc będzie to wyjątkowy pojedynek. Druga półfinałową parę stworzyły drużyny Jastrzębskiego Węgla i Halkbanku Ankara, który wyrzucił za burtę włoską Cucine Lube Civitanovę.

Półfinały siatkarskiej Ligi Mistrzów CEV 2022/23 odbędą się na przełomie marca i kwietnia. Wstępnie pierwsze mecze zaplanowano na wtorek 28 marca, a rewanże na wtorek 4 kwietnia.

Źródło: Volley24.pl/Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (materiały prasowe)