PGE VIVE Kielce i MKS Perła Lublin mistrzami PGNiG Superligi!

Pandemia koronawirusa postawiła świat sportu na głowie. Część rozgrywek jest zawieszona, inne zostały przedwcześnie zakończone. W poniedziałek 23 marca decyzję o zakończeniu zmagań w sezonie 2019/2020 podjął organizator rozgrywek PGNiG Superligi mężczyzn i kobiet, a co za tym idzie poznaliśmy już tegorocznych medalistów Mistrzostw Polski w piłce ręcznej.

PGE VIVE Kielce i MKS Perła Lublin mistrzami PGNiG Superligi! (Fot.: PGNiG Superliga)

PGE VIVE Kielce mistrzem Polski 2019/2020

Zawodnicy PGE VIVE Kielce po raz siedemnasty w historii zostali mistrzami kraju w piłce ręcznej. Najlepsza drużyna zakończonych przedwcześnie rozgrywek zdobyła w sumie aż 72 punkty! Wynik też zapewnił szczypiornistom ze stolicy województwa świętokrzyskiego dziewiąty triumf z rzędu. Po srebro PGNiG Superligi 2019/2020 sięgnęła Orlen Wisła Płock, a brąz przypadł w udziale zawodnikom NMC Górnika Zabrze.

Drużyna PGE VIVE Kielce, podobnie jak wicemistrz kraju, tylko raz musiał uznać wyższość rywali. Kieleccy szczypiorniści ulegli jedną bramką „Nafciarzom” w Płocki (26-27), za co zrewanżowali się u siebie przekonującym zwycięstwem (29:20). Dokładnie w tym momencie PGE VIVE zrównało się punktami z zespołem z Mazowsza, a dzięki lepszemu bilansowi bramek odzyskało także pozycję lidera, którą udało się utrzymać do końca zmagań. Ekipa z Kielc tryumfowała aż 24 razy, zdobywając przy tym największą liczbę bramek (916), która przełożyła się na rekordową średnią ponad 36 goli na mecz.

PGE VIVE Kielce swój siedemnasty tytuł, podobnie jak szczęść poprzednich, zdobyło pod wodzą trenera Talanta Dujszebajewa. Jest to pierwsze złoto w kolekcji kilku zawodników kielczan. Mowa o nowym kapitanie zespołu, Niemcu Andreasie Wolffie, Igorze Karaciciu, Mateuszu Korneckim, Doruku Pehlivanie, Romaricu Guillo, Tomaszu Gębale oraz młodych Cezarym Surgielu i Filipu Zdziechu.

Rekordzistą pod względem złotych medali jest rutyniarz Mateusz Jachlewski, dla którego jest to już jedenaste mistrzostwo Polski!

Orlen Wisła Płock i NMC Górnik Zabrze na podium

Orlen Wisła Płock i NMC Górnik Zabrze na podium (Fot.: PGNiG Superliga/materiały prasowe)

Na drugim miejscu, niezmiennie od dziewięciu lat, uplasowała się Orlen Wisła Płock, która zgromadziła 69 oczek. To już 31 sezon z rzędu, który „Nafciarze” kończą na podium!!! Więcej zdobytych medali w historii mają na swoim koncie tylko szczypiorniści Śląska Wrocław (34). Największy atut w sezonie 2019/2020. Z pewnością defensywa, która przełożyła się na najmniejszą liczbę straconych bramek (516), która przełożyła się na średnią 21,5 straconego gola na mecz. Warto odnotować także wyczyn Michała Daszka, który w meczu z Grupą Azoty Tarnów zdobył aż 18 bramek, co jest rekordem PGNiG Superligi.

Ostatnie miejsce na podium przypadło NMC Górnikowi Zabrze, który zdobył medal po sześciu latach oczekiwania. Zabrzan do tego sukcesu poprowadził Marcin Lijewski, dla którego to największy sukces w dotychczasowej karierze trenerskiej.

PGNiG Superliga: Moryto królem strzelców

Organizator rozgrywek o mistrzostwo Polski w piłce ręcznej mężczyzn podsumował także osiągnięcia indywidualne szczypiornistów, skupiając się na graczach, którzy rzucili najwięcej bramek oraz zanotowali największą liczę asyst, a także na bramkarzach przypominając o nich w oficjalnym komunikacie prasowym:

Królem Strzelców, po raz trzeci z rzędu, został Arkadiusz Moryto z PGE VIVE Kielc. W 24 meczach zdobył 127 bramek. Za nim, z wynikiem 120 trafień uplasował się rozgrywający NMC Górnika Zabrze – Szymon Sićko. Na trzecim miejscu znalazł się Patryk Mauer – skrzydłowy Gwardii Opole zanotował 118 bramek. 
Najlepiej asystującym był Dawid Przysiek reprezentujący Chrobrego Głogów, który popisał się ostatnim podaniem aż 186 razy w 24 meczach. Drugie miejsce przypadło rozgrywającemu Orlen Wisły Płock Niko Mindegii, który skutecznie asystował 156 razy. Trzecim najskuteczniej asystującym okazał się ex aequo playmaker NMC Górnika Zabrze – Adrian Kondratiuk i Marek Szpera z Energii MKS Kalisz, którzy zapisali na swoim koncie 148 kończących podań. 
Wśród bramkarzy najwięcej piłek obronił Marcin Schodowski z Zagłębia Lubin, który w 24 meczach obronił 220 rzutów, czyli 33.08% piłek lecących w stronę pilnowanej przez niego bramki. Na drugim miejscu znalazł się Patryk Małecki z Grupy Azoty Tarnów, który obronił 210 rzutów z 29.21% skutecznością, a na trzecim Martin Galia z NMC Górnika Zabrze, który zanotował 182 interwencje i 33.39% skuteczność obron.

MKS Perła Lublin najlepsza w PGNiG Superlidze kobiet

MKS Perła Lublin najlepsza w PGNiG Superlidze kobiet (Fot.: PGNiG/materiały prasowe)

Zawodniczki MKS-u Perły Lublin zostały mistrzyniami Polski w sezonie 2019/2020 PGNiG Superligi Kobiet. Najlepsza drużyna tegorocznych rozgrywek żeńskiej piłki ręcznej zdobyła 53 punkty.

Pozwoliło to wyprzedzić o cztery oczka Metraco Zagłębie Lubin. Brąz przypadł szczypiornistkom KPR Gminy Kobierzyce.

Przypominamy, że był to pierwszy, premierowy sezon PGNiG Superligi Kobiet w ramach ligi zawodowej.


Źródło: PGNiG Superliga (materiały prasowe)// Superliga sp. z o.o. jest spółką zarządzającą najwyższą klasą rozgrywkową piłki ręcznej w Polsce – PGNiG Superligą i PGNiG Superligą Kobiet, odpowiadającą za prowadzenie rozgrywek, sprzedaż praw medialnych i scentralizowanych praw marketingowych.

0 / 5. Ocen: 0

Bartosz Czykier

Zajmuję się na blogu głównie newsami ze świata sportu, przede wszystkim siatkówka i piłka nożna, interesuję się również polityk i zakładami sportowymi.
Back to top button