Siatkarska Liga Mistrzów po nowemu. Cztery turnieje w Polsce!

W piątek 30 października w luksemburskiej siedzibie Europejskie Konfederacji Siatkówki (CEV) zapadła decyzja o zmianie formatu zmagań w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz Ligi Mistrzyń. Po dokonaniu oceny najnowszych wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa i nawiązaniu intensywnych kontaktów ze wszystkimi zainteresowanymi, głównie z uczestniczącymi drużynami, a także z ich narodowymi federacjami oraz ligami krajowymi, doszło do konsensusu, co do konieczności zmiany formatu rozgrywek fazy grupowej. Siatkarskie newsy i zapowiedzi oraz typy z analizami znajdziesz na Blogu Volley24!

Siatkarska Liga Mistrzów po nowemu. Cztery turnieje w Polsce! (Fot.: CEV)

PZPS: Cztery turnieje LM w Polsce

Tradycyjna formuła rywalizacji w fazie grupowej polegała na rozegrania dwumeczów pomiędzy wszystkimi czterema drużynami. Każdy z nich był gospodarzem jednego ze spotkań. W nowym formacie w dalszym ciągu każda drużyna rozegra po dwa spotkania z każdym przeciwnikiem, ale już w trakcie dwóch trzydniowych turniejów, które będą odbywać się w dwóch różnych lokalizacjach.

„Decyzja ta odzwierciedla opcje wymienione w planie awaryjnym wcześniej zatwierdzonym przez Zarząd CEV w lipcu ubiegłego roku i podkreśla zaangażowanie CEV w ochronę bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich osób związanych z elitarnymi międzynarodowymi rozgrywkami klubów siatkarskich.
 
Zmiany w formacie rywalizacji ograniczą podróżowanie w czasie, gdy władze krajowe wprowadzają coraz więcej ograniczeń w swobodnym przepływie osób, próbując powstrzymać gwałtowny wzrost liczby zakażeń spowodowanych nowym koronawirusem. 

Posunięcie to jest również świadectwem determinacji CEV, aby kontynuować dostarczanie elitarnego sportu nawet w tych niezwykle trudnych i wymagających czasach, zapewniając w ten sposób wszystkim członkom rodziny siatkówki coś, na co mogą czekać i naśladować.

Po zorganizowaniu szeregu wideokonferencji z uczestniczącymi drużynami i nawiązaniu współpracy z partnerami medialnymi, CEV może teraz potwierdzić następujący program dla 4. Rundy zawodów, a także odpowiednie organizatorzy turnieju”.
Źródło: CEV (materiały prasowe)

Polska siatkówka w Lidze Mistrzów ma trzech reprezentantów: Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skrę Bełchatów i VERVA Warszawa ORLEN Paliwa. Ponadto szanse na awans do eliminacji mają także siatkarze Jastrzębskiego węgla, którzy w drugim tygodniu listopada rozegrają swój turniej eliminacyjny.

Z tego grona w najlepszej sytuacji będą dwie pierwsze ekipy, którym CEV przyznało prawo do organizacji turniejów, a że wcześniej ślepy los skojarzył kędzierzynian i bełchatowian w jednego grupie, to oznacza, że nie będą musieli ruszać się z Polski. Warszawianie będą musieli ruszyć się do Belgii oraz Włoch, a w przypadku Jastrzębskiego Węgla mówimy o podróżach do Rosji i Niemiec.

W przypadku siatkarek swoisty handicap uzyskały Grupa Azoty Chemik Police oraz ŁKS Commercecon Łódź, które trzy z sześciu spotkań fazy grupowej rozegrają podczas domowych zawodów. Mniej szczęścia miał Developres SkyRes Rzeszów, który będzie musiał wszystkie sześć pojedynków rozegrać na wyjeździe, bo CEV zdecydowała, że grupa „A” rywalizować będzie we Włoszech oraz w Niemczech.

Liga Mistrzów CEV: Harmonogram turniejów

W sezonie 2020/2021 rywalizacja w fazie grupowej Ligi Mistrzów oraz Ligi Mistrzyń potrwa od końca listopada do połowy lutego nowego roku. Spotkań będzie tyle samo co zazwyczaj, ale forma ich rozgrywania wydaje się być atrakcyjniejsza z punktu widzenia kibiców. Będziemy bowiem świadkami siatkarskiego święta i to nie jednego a kilku na przestrzeni trzech miesięcy.

Do kolejnej fazy awansuje osiem ekip, zwycięzcy grup i najlepsze drużyny z drugich miejsc. Teoretycznie faza play-off zaplanowana jest w tradycyjnym formacie (mecz i rewanż), ale nie można wykluczyć, że i tu zajdą zmiany. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej na Starym Kontynencie, jaka będzie w drugiej połowie lutego czy w marcu.

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Czykier

Zajmuję się na blogu głównie newsami ze świata sportu, przede wszystkim siatkówka i piłka nożna, interesuję się również polityk i zakładami sportowymi.

Podobne artykuły

Back to top button